mBank nie chce rozumieć sedna problemu: pieniądze nie są znaczone. Miliard złotych uzyskany przez Eneę z emisji obligacji zostanie przeznaczony na refinansowanie długu, a uwolnione w ten sposób zyski i środki własne spółka przeznaczy między innymi na budowę Ostrołęki C.
W oświadczeniu z 26 czerwca 2019 mBank stwierdza, że nie wspiera finansowo budowy Ostrołęki C, a współpraca z dotychczasowymi klientami z branży energetycznej ma koncentrować się m.in. na finansowaniu projektów służących obniżeniu udziału energii elektrycznej wytwarzanej z węgla. Tymczasem obsługa emisji obligacji Enei jest istotnym poprawianiem ogólnej sytuacji finansowej spółki, która swoją przyszłość i rozwój jednoznacznie widzi w otwieraniu nowych kopalni i elektrowni węglowych. Oznacza to ułatwienie jej dopięcia i kontynuowania szkodliwych projektów. Własne środki, których Enea nie będzie już musiała przeznaczać na spłatę zadłużenia - z łatwością przeznaczy na swoje priorytetowe działania, czyli m. in. budowę elektrowni Ostrołęka C. Na tym polega różnica pomiędzy wycofaniem finansowania dla pojedynczych projektów węglowych, a całkowitym zakończeniem relacji z firmami, które nie zamierzają przestać napędzać kryzysu klimatycznego.
Enea nie ma dla siebie planu transformacji energetycznej - w oczach nowoczesnych i społecznie odpowiedzialnych instytucji powinno ją to całkowicie dyskwalifikować jako partnera jakichkolwiek finansowych powiązań. Uzależnienie Enei od węgla może trwać właśnie dzięki współuzależnieniu od węgla innych podmiotów - takich jak banki.
Enea rozwija szereg projektów, które oddziaływują negatywnie na klimat, zdrowie i miejsca cenne przyrodniczo.
W emisji obligacji dla Enei miał wziąć udział także ING Bank Śląski w ramach umowy z 2014 roku, ale po przyjęciu nowej strategii wykluczającej wspieranie węgla z tej emisji zrezygnował. mBank też mógł to zrobić. Dokonał jednak wyboru krótkotrwałego zysku ponad długoterminowe bezpieczeństwo swoich klientów.
Dla mBanku nie ma lepszego momentu, by zupełnie wyeliminować wspieranie spółek takich jak Enea, jak już zrobiły to BNP Paribas, Credit Agricole czy ING BŚ. mBank stwierdza, że energetyka oparta na paliwach kopalnych nigdy nie była dla niego kluczowa i stanowi jedynie 1 procent jego portfela kredytowego. Tego lata młodzież i dorośli na całym świecie domagają się szybkich, konkretnych działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych, a miasta w Europie i na całym świecie zmagają się z falami morderczych upałów, które są tylko przedsmakiem czekającej nas katastrofy
- mówi Kuba Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”.
Spółka-matka mBanku – niemiecki Commerzbank – wyklucza finansowanie nowych kopalń i elektrowni węglowych. Commerzbank oczekuje też od swoich niemieckich klientów, że do 2021 r. ograniczą udział energii pozyskiwanej z węgla do poniżej 30%, zaś klienci zagraniczni - do poniżej 50%.
Prowadzimy dialog z mBankiem już 2 lata. Mamy dla banku bardzo konkretną i nie nową propozycję i apelujemy o jej spełnienie. Ta propozycja to uszczelnienie polityki klimatycznej tak, jak zrobił to Commerzbank. W ten sposób stawia spółkom energetycznym ultimatum: albo się zmienicie, albo nie skorzystacie z naszych usług. Enea produkuje większość energii z węgla i nie ma żadnej strategii dekarbonizacji. Rozbudowuje wręcz flotę węglową o Ostrołękę C. mBank umożliwia spółce zdobycie miliarda a nie daje jej żadnego powodu do transformacji. To musi się zmienić i to jak najszybciej
– komentuje Diana Maciąga, koordynatorka ds. klimatu ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Diana Maciąga, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, e-mail: diana@pracownia.org.pl
Kuba Gogolewski, Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, e-mail: k.gogolewski@fundacja.rt-on.pl
Dotychczasowe działania w ramach dialogu organizacji społecznych z mBankiem:
Apel do mBanku z roku 2018
Komentarz do polityki klimatycznej mBank ogłoszonej 28 marca 2019
Apel 7 organizacji społecznych do banków, w tym mBanku z 5 czerwca 2019
Odpowiedź na oświadczenie mBanku w mediach społecznościowych z 11 czerwca 2019