Inwestorzy projektu Ostrołęka C ogłosili zawieszenie finansowania i budowy węglowego bloku. To kolejny po braku finansowania dla inwestycji, spektakularny sukces 3-letniej kampanii społecznej prowadzonej przez Koalicję Stop Elektrowni Ostrołęka C. Koordynator kampanii zapowiada – wstrzymanie prac nie kończy sprawy elektrowni.
Choć budowa elektrowni węglowej w XXI wieku jest absurdalnym projektem, tak pod względem jej opłacalności jak i destruktywnego wpływu na klimat, dyskusja o rodzaju paliwa w elektrowni oficjalnie wciąż trwa.
Ostrołęka C to, po zatrzymaniu budowy węglowej elektrowni Północ, nasz drugi sukces tak znaczący dla klimatu. Niezmiernie cieszy nas decyzja o wstrzymaniu finansowania i prac budowlanych, ale sprawa nie jest jeszcze zakończona. Stowarzyszenie będzie prowadzić kampanię do czasu oficjalnego komunikatu inwestora o wycofaniu się z budowy węglowej elektrowni w Ostrołęce. Zamierzamy także kontynuować monitoring dalszego procesu inwestycyjnego, aby zagwarantować jego najmniejszy możliwy wpływ na klimat. Będziemy też monitorować proces wygaszania elektrowni Ostrołęka B, która zważywszy na jej negatywny wpływ na klimat, zdrowie ludzi i przyrodę Narwi, nie powinna funkcjonować po 2026 roku
– komentuje Diana Maciąga, koordynatorka ds. klimatu w Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, liderka kampanii.
Od 2017 roku Pracownia na rzecz Wszystkich Istot prowadzi kampanię, której celem jest rezygnacja z budowy węglowego bloku w Ostrołęce i zastąpienia go rozwojem efektywności energetycznej i czystej, odnawialnej energetyki obywatelskiej. Szeroko zakrojone działania podjęte w koalicji organizacji społecznych i najlepszych polskich ekspertów udowodniły, że budowa inwestycji węglowej w dobie ochrony klimatu jest niebezpiecznym i szkodliwym nonsensem.
Oto niektóre z nich:
- Raport prof. Jan Popczyka i dr inż. Krzysztofa Bodzka Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C, który przedstawił czystą, odnawialną alternatywę dla budowy elektrowni węglowej w regionie.
- Raporty autorstwa analityków fundacji Instrat Ostrołęka C - Historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii; Co dalej z ostatnią elektrownią węglową w Europie; Rynek mocy nie pomoże, które udowodniły głęboką nieopłacalność i nierentowność projektu.
- Pierwszy, otwarty kalkulator opłacalności elektrowni autorstwa Michała Hetmańskiego z Instrat – innowacyjne narzędzie pozwoliło wyliczyć, że w scenariuszu bazowym Ostrołęka C przynosi aż 7,5 mld zł straty i produkuje prąd drożej niż OZE.
Kampanię prowadzi Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Koalicję STOP Elektrowni Ostrołęka C tworzą ponadto: Towarzystwo na rzecz Ziemi, Fundacja Frank Bold, HEAL Polska, Fundacja Zielony Instytut, Stowarzyszenie Eko-Unia. Kampanię wspierają także: Fundacja Instrat, Fundacja „Rozwój TAK – odkrywki NIE”, Koalicja Klimatyczna.
Kontakt:
Diana Maciąga,
koordynatorka ds. klimatu, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
e-mail: diana@pracownia.org.pl, tel: +48 502 646 890
Więcej informacji: https://elektrowniaostroleka.com/