Wczytywanie...

Minister Tchórzewski desperacko szuka brakujących miliardów na budowę Ostrołęki C. Najnowszym pomysłem jest sięgnięcie po 20 mld zgromadzonych w funduszach emerytalnych związkowców.

Ostrołęka C ma kosztować co najmniej 6,02 mld. Po 1 mld wyłożą Enea i Energa. Wciąż nie wiadomo jednak, kto pokryłby pozostałe koszty. O wciąż niedopiętym finansowaniu wiadomo tylko tyle, że ma być wkrótce i że będzie „nowatorskie”. 5 września media podały, że do projektu Ostrołęka C rozwijanego przez Eneę i Energę dołącza trzeci gracz. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych Energia (FIZAN), który należy do PGE, dorzuci 1 mld zł do Ostrołęki C. W odpowiedzi akcje PGE poszły w dół o 4,4%. Nie pomogło błyskawiczne oświadczenie, że pieniądze zgromadzone w FIZAN nie należą do PGE a porozumienie jest na wczesnymi etapie negocjacji. Czyje więc są pieniądze zgromadzone w funduszu? Nie wiadomo, choć ministerstwo energii ma wobec niego swoje plany.

Pytany przez dziennikarzy Minister Tchórzewski zdradził, skąd miałyby pochodzić pieniądze na Ostrołękę C:

Mam nadzieję, że przejdą do tego FIZAN fundusze emerytalne potworzone w spółkach energetycznych. W różnych funduszach na całym świecie rozrzucone są środki na programy emerytalne. Razem jest tam ulokowane ok. 20 mld zł. (…) O tym co się robi z pracowniczymi środkami trzeba uzgodnić ze związkami zawodowymi. To decyzja związków zawodowych i strony pracowniczej, gdzie są środki lokowane.

Sytuację podsumował dla „Pulsu Biznesu” Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność:

Pieniądze na emerytury co do zasady powinny być inwestowane w przedsięwzięcia przynoszące stałe zyski. Takim przedsięwzięciem na pewno nie jest Ostrołęka C, która będzie głęboko nierentowna i już na starcie przynosi co najmniej 2,34 mld strat.

Trudno liczyć, że związkowcy zgodzą się, by ich emerytury przepuścić na budowę nierentownej i niepotrzebnej elektrowni, od której uciekają banki, ubezpieczyciele i firmy energetyczne. Nowy pomysł Ministra to akt desperacji, który doskonale pokazuje, że plan budowy elektrowni węglowej w dobie rozwoju czystej energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem jak całkowicie oderwany od rzeczywistości – komentuje Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

FILM

Prof. Jan Popczyk o elektrowni Ostrołęka

Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk "Mazowsze bez elektrowni węglowej Ostrołęka C, z falą prosumenckich innowacji na wschodzącym rynku energii elektrycznej?" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Dr hab. Leszek Pazderski o elektrowni Ostrołęka

Dr hab. Leszek Pazderski "Zgodność planowanej elektrowni węglowej Ostrołęka C ze standardami UE i ocena wpływu wybranych zanieczyszczeń gazowo-pyłowych na zdrowie człowieka" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Rafał Zasuń z wysokienapiecie.pl o elektrowni Ostrołęka C

Wybudowanie nowych bloków energetycznych w Ostrołęce ma kosztować ponad 6 mld zł, ale nie ma chętnych do sfinansowania tej inwestycji. Nowa elektrownia będzie na siebie zarabiać nie wcześniej niż po 30 latach. Kto zainwestuje, ten prawdopodobnie na tym straci.

Przeczytaj także: