Podwykonawcą Ostrołęki C zostanie najprawdopodobniej kontrowersyjna chińska spółka. W zamian za to chiński bank miałby udzielić kredytu na budowę elektrowni.
więcej31 lipca Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. Sąd uznał również, że uchwała ma poważne wady formalne. Może to oznaczać koniec ryzykownego projektu, do którego sfinansowania nadal brakuje ponad 3 mld złotych. Decyzja sądu to wielki sukces akcjonariuszy i Fundacji ClientEarth, która zaskarżyła rozbudowę elektrowni w Ostrołęce, i znak, że inwestorzy powinni ponownie przemyśleć zasadność projektu.
więcejZgoda na budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C to decyzja, która zdefiniuje przyszłość regionu i całej Polski. Powinna być ona podjęta w oparciu o najnowsze dane i ogólnodostępne, rzetelne informacje, z uwzględnieniem światowych trendów, co umożliwi rozważenie wszystkich za i przeciw w taki sposób, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla Polski i mieszkańców regionu. Organizowane przez Ratusz i inwestora zamknięte spotkanie dla wybranych jest antytezą debaty publicznej i budzi obawy co do rzetelności informacji, które mają być zaprezentowane.
więcejmBank zignorował apele społeczeństwa i umożliwił zdobycie miliarda złotych spółce Enea, która buduje węglową elektrownię Ostrołęka C, jest jedną z najbardziej trujących spółek w UE i nie ma żadnej polityki klimatycznej. W poniedziałek 15 lipca ruch klimatyczny organizuje akcję pod siedzibami mBanku w Warszawie i Wrocławiu domagając się uszczelnienia jego polityki klimatycznej i zakończenia relacji ze spółkami węglowymi.
więcejmBank nie chce rozumieć sedna problemu: pieniądze nie są znaczone. Miliard złotych uzyskany przez Eneę z emisji obligacji zostanie przeznaczony na refinansowanie długu, a uwolnione w ten sposób zyski i środki własne spółka przeznaczy między innymi na budowę Ostrołęki C.
więcej