Wczytywanie...

Według Karoliny Bacy-Pogorzelskiej z portalu Biznes Alert polityczna decyzja zapadła. 1000 MW blok węglowy w Ostrołęce nie zostanie wybudowany.

Według moich rozmówców rząd szykuje się do oficjalnego ogłoszenia, że Ostrołęka C nie powstanie, ale nie bardzo wiadomo, kto, jak i kiedy ma to ogłosić

pisze Baca-Pogorzelska. Dziennikarka spekuluje, że mógłby ją ogłosić premier Morawiecki, który od początku był przeciwny tej inwestycji.

Wskazuje też na nowego prezesa Energi, którym wg. źródła autorki artykułu ma zostać Jarosław Dybowski obecnie pracujący w PKN Orlen, a wcześniej związany z Energą.

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę wypowiedzi i spekulacji oraz niedawne zdystansowanie się polityków od projektu Ostrołęka C wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że węglowy monolit kruszeje.

Informacja Biznes Alert poskutkowała natychmiastowym wzrostem notowania spółek energetycznych, szczególnie Enei i Energi.

EDIT:

Biuro prasowe Energa S.A. wydało komunikat: realizacja inwestycji elektrowni Ostrołęka C przebiega zgodnie z harmonogramem.

Informację zdementował też minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W związku z tą wypowiedzią notowania obu spółek straciły część zysków wypracowanych po informacji o wycofaniu się z inwestycji.

Wydaje się, że środowe wahania kursów spółek energetycznych wynikają z reakcji rynku na doniesienia o budowie bloku C Elektrowni Ostrołęka. Początkowo sektor mocno rósł po spekulacjach, że projekt nie będzie realizowany. Trend w sektorze się jednak odwrócił po wypowiedzi wicepremiera Jacka Sasina, że inwestycja jest kontynuowana zgodnie z harmonogramem

powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Kliszcz.

FILM

Prof. Jan Popczyk o elektrowni Ostrołęka

Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk "Mazowsze bez elektrowni węglowej Ostrołęka C, z falą prosumenckich innowacji na wschodzącym rynku energii elektrycznej?" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Dr hab. Leszek Pazderski o elektrowni Ostrołęka

Dr hab. Leszek Pazderski "Zgodność planowanej elektrowni węglowej Ostrołęka C ze standardami UE i ocena wpływu wybranych zanieczyszczeń gazowo-pyłowych na zdrowie człowieka" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Rafał Zasuń z wysokienapiecie.pl o elektrowni Ostrołęka C

Wybudowanie nowych bloków energetycznych w Ostrołęce ma kosztować ponad 6 mld zł, ale nie ma chętnych do sfinansowania tej inwestycji. Nowa elektrownia będzie na siebie zarabiać nie wcześniej niż po 30 latach. Kto zainwestuje, ten prawdopodobnie na tym straci.

Przeczytaj także: