Dom Maklerski BDM rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Energi od zalecenia „redukuj”. Powodem negatywnej rekomendacji jest ciągły brak finansowania Ostrołęki C oraz wielomiesięczne opóźnienia w budowie elektrowni i związane z tym przyszłe kary.
"W średnim/długim terminie dostrzegamy ryzyko istotnego zwiększenia CAPEX w Wytwarzaniu, związanego z realizacją strategicznych projektów jak Ostrołęka C czy 3 mniejszych bloków gazowych. Tym samym wydajemy rekomendację Redukuj dla spółki z ceną docelową 8,4 zł/akcję" – piszą w swojej rekomendacji analitycy Domu Maklerskiego BDM.
Autorzy raportu zwracają uwagę na brak finansowania tego projektu oraz inny poważny problem Energi – budowa elektrowni Ostrołęka C ma trwać 56 miesięcy a to oznacza już około 8 miesięczne opóźnienie. Uruchomienie jej 1 stycznia 2023 roku, do czego spółka została zobowiązana wygraną aukcją na rynku mocy, jest właściwie niemożliwe i pociągnie za sobą poważne konsekwencje:
"dotychczasowy brak finansowania strategicznego projektu Ostrołęka C 1000 MW i niechęć innych inwestorów do partycypowania w tej inwestycji, może prowadzić do większego zaangażowania finansowego Energii, na co pozwala zmiana umowy inwestycyjnej z 28.12.2018. Co więcej, oddanie do użytku bloku po 2023 roku może prowadzić do niewywiązania się z obowiązku mocowego i potencjalnych, dużych kar z tym związanych, co obniża oczekiwane NPV."
Analitycy przywołują przypadki innych elektrowni: bloku 11 w Elektrowni Kozienice, Opole 5/6 oraz Jaworzno B7, których budowa trwała od 63 do 68 miesięcy a w dwóch ostatnich przypadkach zakładane koszty zostały przekroczone o około 2 mld zł.
To kolejna instytucja finansowa, która ostrzega o negatywnych konsekwencjach, jakie budowa ostrołęckiej elektrowni będzie miała dla Energi. W lipcu 2018 roku Agencja EuroRating obniżyła rating kredytowy Energi w odpowiedzi na podpisanie umowy z generalnym wykonawcą Elektrowni Ostrołęka C i zaleciła rezygnację z jej budowy na jak najwcześniejszym etapie procesu inwestycyjnego. Co ciekawe, w wydanym 13 marca br. sprawozdaniu za rok 2018 Zarząd Grupy Energa przemilcza ten fakt informując jedynie o utrzymaniu ratingu przez Fitch Ratings. Należy podkreślić, że miało to miejsce 21 marca 2018 roku czyli przed rozstrzygnięciem przetargu a także przed opublikowaniem pierwszego z serii raportów potwierdzających nierentowność i głęboką nieopłacalność Ostrołęki C, nie mówiąc już o wydaniu Polecenia Rozpoczęcia Prac, które nastąpiło dopiero pod koniec grudnia 2018.