Wczytywanie...

Minister Tchórzewski rozpaczliwie szuka środków na budowę Ostrołęki C. Po tym, jak media podały, że należący do PGE FIZAN ma wyłożyć miliard na elektrownię, akcje spółki natychmiast spadły.

Ostrołęka C ma coraz większe problemy z pozyskaniem zarówno finansowania jak i ubezpieczenia. Projekt, który wykazuje brak opłacalności oraz wzbudza poważne wątpliwości prawne nie przyciąga inwestorów. W ostatnich dniach spółki będące właścicielami projektu podpisały porozumienie z FIZAN Energia w celu pozyskania brakującego do rozpoczęcia inwestycji kapitału. W dokumencie tym przedstawiono częściową strukturę finansowania Ostrołęki C: Energa S.A., Enea S.A. i FIZAN miałyby wyłożyć po 1 mld zł.

To jest bardzo dobra wiadomość dla projektu, ponieważ dywersyfikuje ryzyko – cieszy się prezes Enei Mirosław Kowalik.

Jego radości z tego, że nie tylko Enea i Energa poniosą finansową odpowiedzialność za budowę nierentownej elektrowni nie podziela najwyraźniej PGE, które natychmiast wydało sprostowanie informacji odcinając się od jakichkolwiek związków finansowych z Ostrołęką C.

Wypowiedź dla Polskiej Agencji Prasowej jakoby środki pozyskane od Funduszu nie należały do Polskiej Grupy Energetycznej S.A. wprowadziła sporą dezinformację, zwłaszcza ze względu na strukturę kapitałową Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej TFI). TFI zarządza Funduszem, natomiast jego jedynym akcjonariuszem jest właśnie PGE. Po informacjach, że Ostrołęka C pozyska środki na budowę z FIZAN, akcje PGE odnotowały spadek na giełdzie.

Na naszych oczach toczy się batalia o inwestycję wykazującą kompletny brak osadzenia w ekonomicznej rzeczywistości. Jedynym sposobem na jej powstanie okazuje się przeznaczanie na nią środków pozyskanych od innych spółek Skarbu Państwa, bez względu na olbrzymie ryzyko i konsekwencje. Należy powiedzieć wprost – to działanie na szkodę Spółek, a co za tym idzie także polskiej gospodarki i obywateli - podsumowuje Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

FILM

Prof. Jan Popczyk o elektrowni Ostrołęka

Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk "Mazowsze bez elektrowni węglowej Ostrołęka C, z falą prosumenckich innowacji na wschodzącym rynku energii elektrycznej?" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Dr hab. Leszek Pazderski o elektrowni Ostrołęka

Dr hab. Leszek Pazderski "Zgodność planowanej elektrowni węglowej Ostrołęka C ze standardami UE i ocena wpływu wybranych zanieczyszczeń gazowo-pyłowych na zdrowie człowieka" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Rafał Zasuń z wysokienapiecie.pl o elektrowni Ostrołęka C

Wybudowanie nowych bloków energetycznych w Ostrołęce ma kosztować ponad 6 mld zł, ale nie ma chętnych do sfinansowania tej inwestycji. Nowa elektrownia będzie na siebie zarabiać nie wcześniej niż po 30 latach. Kto zainwestuje, ten prawdopodobnie na tym straci.

Przeczytaj także: