Wczytywanie...

PKN ORLEN i PGNiG podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych inwestycji. Jedną z nich ma być elektrownia parowo-gazowa w Ostrołęce. Jeśli prowadzone przez spółki analizy okażą się pozytywne, wiążące projekty umów dotyczących współpracy zostaną opracowane do 30 października 2020 roku.

List intencyjny zakłada, że gazowa Ostrołęka C miałaby powstać do 2024 roku. PGNiG liczy, że udział w tej inwestycji zwiększy wartość spółki i wzmocni ją na rynku gazu kopalnego.

Warto dodać, że PKN Orlen ma jeszcze jeden list intencyjny – podpisany w lipcu ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli nad PGNiG. To kolejny krok na drodze do budowy monopolowego imperium Orlenu, który przejął już Energę i Grupę Lotos. W tej ostatniej sprawie wciąż potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, która obawia się, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinacją ropy naftowej, może zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.

FILM

Prof. Jan Popczyk o elektrowni Ostrołęka

Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk "Mazowsze bez elektrowni węglowej Ostrołęka C, z falą prosumenckich innowacji na wschodzącym rynku energii elektrycznej?" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Dr hab. Leszek Pazderski o elektrowni Ostrołęka

Dr hab. Leszek Pazderski "Zgodność planowanej elektrowni węglowej Ostrołęka C ze standardami UE i ocena wpływu wybranych zanieczyszczeń gazowo-pyłowych na zdrowie człowieka" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Rafał Zasuń z wysokienapiecie.pl o elektrowni Ostrołęka C

Wybudowanie nowych bloków energetycznych w Ostrołęce ma kosztować ponad 6 mld zł, ale nie ma chętnych do sfinansowania tej inwestycji. Nowa elektrownia będzie na siebie zarabiać nie wcześniej niż po 30 latach. Kto zainwestuje, ten prawdopodobnie na tym straci.

Przeczytaj także: