Wczytywanie...

Wiceminister aktywów państwowych, dawniej sekretarz stanu ds. górnictwa w Ministerstwie Energii, nie wyklucza zmian w projekcie Ostrołęka C i wskazuje, że to decyzja, którą podejmą sami inwestorzy.

Adam Gawęda zastąpił Grzegorza Tobiszowskiego, byłego wiceministra energii, który w maju 2019 .r zdobył mandat europosła. Sam Tobiszowski, po ministrze Tchórzewskim drugi gorący orędownik budowy Ostrołęki C, radykalnie zmienił zdanie w sprawie elektrowni odkąd zasiada w Europarlamencie.

Dzisiaj, jakbym miał obstawiać, to uważam że nie będzie budowy tej elektrowni. Pojawia się problem rozliczenia środków do tej pory wydanych na ten projekt

powiedział w listopadzie 2019 dodając, że to koniec marzeń, temat został „przegadany”.

Teraz w jego ślady idzie partyjny kolega. Pytany o status projektu Ostrołęka C powiedział:

Czy nastąpią zmiany, to się okaże po uzgodnieniach inwestorów (…) Inwestycja jest realizowana. Ewentualna zmiana projektu, jeśli miałaby nastąpić, warunkowana jest tym, że inwestycja trwa. W związku z tym decyzja musiałaby być podjęta jak najszybciej.

Wiceminister Adam Gawęda jest z wykształcenia górnikiem. Jego poparcie dla sektora węglowego nie jest więc zaskakujące. Według Gawędy wolumen węgla spalanego w energetyce powinien zostać utrzymany jeszcze przez 3 dekady.

Górnictwo w najbliższym czasie 20-30 lat powinno zapewnić dostawy głównie do energetyki zawodowej, szeroko rozumianego rynku, ale również do odbiorców indywidualnych, wykorzystujących paliwa w tzw. kotłach piątej klasy, czyli czystych kotłach

– powiedział w debacie 30 września 2019 r.

Obaj politycy są znanymi obrońcami polskiego węgla i zwolennikami dalszego używania go w energetyce. Ich nagłe zdystansowanie się od projektu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce, która byłą politycznym pewniakiem w regionie, stanowi jasny sygnał, że jego przyszłość wcale nie jest przesądzona a decyzja o przemodelowaniu inwestycji to realny scenariusz.

FILM

Prof. Jan Popczyk o elektrowni Ostrołęka

Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk "Mazowsze bez elektrowni węglowej Ostrołęka C, z falą prosumenckich innowacji na wschodzącym rynku energii elektrycznej?" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Dr hab. Leszek Pazderski o elektrowni Ostrołęka

Dr hab. Leszek Pazderski "Zgodność planowanej elektrowni węglowej Ostrołęka C ze standardami UE i ocena wpływu wybranych zanieczyszczeń gazowo-pyłowych na zdrowie człowieka" 24.10.2017, Ostrołęka

FILM

Rafał Zasuń z wysokienapiecie.pl o elektrowni Ostrołęka C

Wybudowanie nowych bloków energetycznych w Ostrołęce ma kosztować ponad 6 mld zł, ale nie ma chętnych do sfinansowania tej inwestycji. Nowa elektrownia będzie na siebie zarabiać nie wcześniej niż po 30 latach. Kto zainwestuje, ten prawdopodobnie na tym straci.

Przeczytaj także: