Elektrownie - zakładnicy wody
Odnawialne zasoby wody przypadające na mieszkańca Polski są jednymi z mniejszych na świecie. Średnia światowa to 7413 m3 /rok na mieszkańca, podczas gdy w Polsce na mieszkańca przypada jedynie 1597 m3 /rok. Pod względem zasobności w wodę w Unii Europejskiej wyprzedzamy tylko Czechy, Danię, Cypr i Maltę. Co więcej, na świecie jest wiele krajów strefy pustyń i półpustyń, których całkowite odnawialne zasoby wodne w przeliczeniu na mieszkańca są większe niż w Polsce, np. Sudan, Czad, Australia oraz Chile. Tymczasem związek między produkcją energii a zasobnością w wodę jest w Polsce ignorowany.
Woda - zakładnik elektrowni
Wodochłonność energetyki opartej na węglu jest jedną z jej największych wad. Przemysł węglowy w Polsce pochłania aż 70% całkowitego poboru wody w naszym kraju. To najwyższy odsetek poboru na całym świecie. Dla porównania na terenie całej Unii Europejskiej wynosi on zaledwie 13%. Wynika to w głównej mierze z tego, że w Polsce dominują przestarzałe elektrownie stosujące chłodzenie w systemie otwartym. Aż 38% elektrowni węglowych w Polsce ma więcej niż 40 lat. Pobierają one 45% udziału wody. To niebagatelna ilość 3 535 mln m3 wody rocznie. Konsekwencje kryzysu wodnego już są zauważalne - w 2015 r. rzeki nie nadążały z chłodzeniem elektrowni węglowych. Aby zapobiec awarii całej sieci, operator sieci przesyłowej ograniczył dostawy prądu do dużych odbiorców energii elektrycznej. Ryzyko blockoutu jest poważne.
Ostrołęka C - pragnienie do ugaszenia?
Elektrownia Ostrołęka C będzie posiadać system chłodzenia o zamkniętym obiegu. Oznacza to, że pobiera wodę w celu uzupełnienia zasobów utraconych podczas parowania w chłodni kominowej. I choć pobór wody w tego rodzaju systemach jest dużo niższy niż w przypadku systemów chłodzenia otwartego, to paradoksalnie takie elektrownie charakteryzują się dużo wyższym zużyciem wody. Elektrownia węglowa o mocy 500 MW pobiera około 10 milionów m3 i zużywa 8,4 miliona m3 wody rocznie. Ostrołęka C będzie pobierać wodę z ujęcia na rzece Narew - na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Narwi. Stanowi to poważne zagrożenie dla zasobów wody i uzależnionych od nich cennej przyrody.