Towarzystwo na rzecz Ziemi i Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zapraszają na drugą edycję Dnia dla zdrowych płuc w Ostrołęce. Będzie to doskonała okazja by bezpłatnie zbadać czynność swoich płuc – zrobić badanie spirometryczne - oraz uzyskać od ekspertów porady medyczne z zakresu problemów oddechowych. Akcja ma zwrócić uwagę na poważny problem smogu i jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Miejsce: Galeria Alius, ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 11
Termin: 18 października 2018 r., badania od godziny 11.00, wykłady od godziny 17:00
Smog powodowany przez zanieczyszczenia pyłowe ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zanieczyszczenie powietrza jest tak groźne, że specjaliści z zakresu chorób układu oddechowego nazywają je „cichym zabójcą”. Oddychanie powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10, tlenków siarki i azotu, jak również ozonu i tlenku węgla zwiększa ryzyko astmy oskrzelowej, rozedmy płuc i oskrzeli czy przewlekłego zapalenia płuc. Smog zabija, także w Ostrołęce. Aktualną jakość powietrza w mieście można sprawdzić tutaj: smog.moja-ostroleka.pl.
Emisja szkodliwych substancji do powietrza dotyczy w największym stopniu palenisk domowych, ale istotna część tego ładunku pochodzi również z elektrowni węglowych. Eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza w wyniku 40 lat funkcjonowania Elektrowni Ostrołęka C może spowodować w sumie nawet 2 tys. przedwczesnych zgonów oraz tysiące przypadków ciężkich chorób układu oddechowego, a koszty zdrowotne jej funkcjonowania mogą sięgnąć nawet 690 milionów euro.
Z pozwolenia zintegrowanego Ostrołęki C z 2011 r. wynika, że ma ona emitować do powietrza 4800 ton dwutlenku siarki, 4900 ton tlenków azotu i 720 ton pyłu – czyli odpowiednio 140%, 200% i 750% ilości, które stara elektrownia wyemitowała w 2016 r. Jeśli ten obiekt ruszy, niech nikt się nie dziwi, gdy w Ostrołęce i okolicach ludzie zaczną chorować i umierać – ostrzega dr hab. chemii Leszek Pazderski.
Spirometria pomaga w wykryciu głównych chorób układu oddechowego takich jak astma i POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płucna). Badanie jest bezbolesne, nie wymaga przygotowań i trwa kilka minut. Jest adresowane do ludzi w każdym wieku, narażonych na przebywanie w warunkach zapylenia powietrza, za wyjątkiem osób po zawale serca i udarze, a także po zabiegach narządu wzroku przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku.
W programie:
11.00 17.00 bezpłatne badanie spirometryczne w mobilnej przychodni (parking obok Galerii Alius)
17.00-17.45 wykłady ekspertów:
- Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka – dr hab. n. med. Tadeusz M. Zielonka
- Społeczne skutki realizacji planowanej elektrowni Ostrołęka C – dr hab. Leszek Pazderski
18:00- 20:00 Porady medyczne z zakresu problemów oddechowych – dr hab. n. med. Tadeusz M. Zielonka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych.
Udział w badaniu oraz wykładach jest bezpłatny. Warunkiem uzyskania porad medycznych jest uczestnictwo w części wykładowej.
Serdecznie zapraszamy.
Osoby kontaktowe (do wiadomości mediów, prosimy o niepublikowanie poniższych danych):
Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi, e-mail: robert@tnz.most.org.pl