Wczytywanie...

Polska wciąż czerpie około 90% energii z węgla, a politycy wmawiają nam, że to najtańsze źródło energii. Czy polski węgiel naprawdę jest tani?

W latach 1990-2012 Polska dopłaciła do produkcji prądu z węgla 170 400 mld zł, tyle ile wynosi roczny PKB kraju. To oznacza dopłatę 70 mld zł rocznie. Średnio każdy obywatel (łącznie z dziećmi!) dopłacał do węgla 1876 zł rocznie! Do prądu dopłaca całe społeczeństwo – Polki i Polacy nieświadomie finansują upadające kopalnie: umorzenie ich długów, pensje pracowników i składki na ubezpieczenia. Dotacje z kieszeni podatnika dostają też koncerny energetyczne – płacimy za to, by zarabiały na nieopłacalnej i szkodliwej produkcji prądu, za który potem dostajemy rachunek.

Koszty zewnętrzne spalania węgla to utrata zdrowia i życia w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Gdyby zostały ujęte w rachunku za energię elektryczną, to jej koszt musiałby być dziś od około 100 do 500 złotych za MWh wyższy. Są jednak pomijane, choć w latach 1990-2012 wyniosły 1,5 biliona złotych.

FILM

Niewygodna prawda o węglu, rozmowa z dr. Michałem Wilczyńskim

Zasoby operatywne węgla kamiennego w Polsce kurczą się w tak zastraszającym tempie, że około roku 2040 nie będzie złóż możliwych do wykorzystania – mówi dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju, autor publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Zmierzch węgla kamiennego w Polsce".

FILM

Muszą zostać w Ziemi

Paliwa kopalne służyły nam długo, ale najwyższy czas zostawić je tam, gdzie ich miejsce – w ziemi. Nie pozwól puścić swojej przyszłości z dymem. Wspieraj rozwój świata bez paliw kopalnych i dołącz do milionów ludzi, którzy wspólnie budują bezwęglową przyszłość.