Wczytywanie...

Ile kosztuje nas węgiel

Polska wciąż czerpie około 85% energii z węgla. Czy to oznacza, że polski węgiel jest tani? W latach 1990-2012 Polska dopłaciła do produkcji prądu z węgla nawet 400 mld zł. Średnio każdy obywatel (łącznie z dziećmi!) dopłacał do węgla 1 876 zł rocznie! Zewnętrzne koszty zdrowotne zanieczyszczeń powietrza generowanych przez energetykę węglową są szacowane na ok. 34 mld złotych. Tych cyfr nie zobaczymy na rachunkach za prąd elektryczny, ale i tak ponosimy te koszty w naszych podatkach.

Węgiel - to się opłaca?

Inwestowanie w węgiel stało się zupełnie nieopłacalne. Największe banki świata nie chcą już finansować inwestycji węglowych. Banki stawiają na te kierunki rozwoju, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne i innowacyjność, a więc konkurencyjność gospodarek. Pozbywają się natomiast projektów opartych o przestarzałe technologie stwarzające zagrożenie dla ludzi i środowiska. Przykłady? Bank Światowy odmawia finansowania budowy nowych elektrowni i podkreśla, że koszty utraty zdrowia i zmian klimatu powodowanych przez węgiel zwiększają ubóstwo. W całej Europie od węgla odchodzą także energetyczni giganci. 5 największych firm energetycznych Europy kontrolujących 60% rynku straciło w latach 2008-2013 ponad 100 mld euro. Węgiel nie jest także do zaakceptowania z punktu widzenia troski o klimat, ludzi i środowisko.

Zmierzch węgla - to fakt

Jesteśmy świadkami zmierzchu węgla w Polsce. Zasoby węgla kamiennego z czynnych kopalń wystarczą jedynie na 30–40 lat. Do 2035 roku wyczerpią się także zasoby węgla brunatnego w kopalniach w Koninie, Turowie i Bełchatowie. Za kilka lat polski przemysł energetyczny będzie musiał ponieść dodatkowe koszty związane z emisją CO2 i opłatami za pobór wody. Jak widać inwestycje w węgiel są drogie, nieefektywne i szkodliwy dla środowiska. I choć kolejne rządy uparcie upatrują w węglu podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju, to nie ma złudzeń, że era węgla zbliża się ku końcowi.

FILM

Niewygodna prawda o węglu, rozmowa z dr. Michałem Wilczyńskim

Zasoby operatywne węgla kamiennego w Polsce kurczą się w tak zastraszającym tempie, że około roku 2040 nie będzie złóż możliwych do wykorzystania – mówi dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju, autor publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Zmierzch węgla kamiennego w Polsce".

FILM

Muszą zostać w Ziemi

Paliwa kopalne służyły nam długo, ale najwyższy czas zostawić je tam, gdzie ich miejsce – w ziemi. Nie pozwól puścić swojej przyszłości z dymem. Wspieraj rozwój świata bez paliw kopalnych i dołącz do milionów ludzi, którzy wspólnie budują bezwęglową przyszłość.