31 lipca br. Komisja Europejska ogłosiła najnowsze regulacje unijne dotyczące norm zanieczyszczeń z dużych obiektów spalania. Konkluzje BAT wprowadzają nowe, ostrzejsze normy emisji zanieczyszczeń z dużych instalacji spalania. Powyższe zmiany oraz konieczność wdrażania postanowień dotyczących ochrony klimatu wynikających z Porozumienia Paryskiego mogą przypieczętować nieopłacalność Elektrowni Ostrołęka.
więcejProjektowana w gm. Rzekuń elektrownia węglowa Ostrołęka C ma kosztować niebagatelne 6 mld zł. Ryzyko inwestycyjne jest jednak tak wielkie, że pierwotny właściciel projektu - spółka Energa podpisała w grudniu 2016 r. umowę o wspólnej realizacji przedsięwzięcia z firmą Enea SA. Inwestycja ma otrzymać także wsparcie finansowe z zewnątrz. W grudniu 2016 r. minister energii w rządzie PiS Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że połowę kosztów projektu dołoży inwestor spoza spółki. Jaki? Na razie nie wiadomo.
więcejMiło nam ogłosić, że rozpoczynamy kampanię informacyjną o zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem elektrowni Ostrołęka C oraz o możliwych alternatywnych kierunkach rozwoju energetyki w regionie. Ostrołęka C to nasza wspólna sprawa, dlatego tak ważne jest posiadanie pełnej informacji na temat skutków jej budowy i funkcjonowania.
więcejPrzedstawicielka stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wzięła udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki ENERGA celem przekazania Zarządowi pytań dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej spółki i projektu Ostrołęka C.
więcej