28 grudnia 2017 r., po roku od utworzenia spółki celowej Elektrownia Ostrołęka C, otworzono oferty na budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. Przewidywany wykonawca projektu – konsorcjum Polimex-Mostostal i Rafako wyceniły budowę elektrowni węglowej o mocy 1000 MWe w Ostrołęce na 9,591 mld zł. To aż dwukrotnie więcej niż założył inwestor – Energa i Enea wyceniły realizację zadania na 4,803 mld zł.
więcej12 grudnia 2017 Grupa ING, do której należy ING Bank Śląski, ogłosiła przełomową decyzję. Do roku 2025 ING całkowicie kończy z finansowaniem firm i projektów, które czerpią ponad 5% zysku z węgla. Oznacza to w praktyce, że bank nie udzieli już wsparcia finansowego żadnej polskiej firmie energetycznej związanej z sektorem węglowym.
więcej24 października o godz. 17.30 w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce rozpocznie się konferencja pt. „Zagrożenia społeczne i środowiskowe związane z budową i funkcjonowaniem elektrowni węglowej Ostrołęka C”. Jej celem jest rozpoczęcie dyskusji o zasadności budowy elektrowni Ostrołęka C oraz o potrzebie alternatywy energetycznej dla regionu. Pomimo wieloletniego zaawansowania projektu, będzie to dopiero pierwsza debata z udziałem mieszkańców pokazująca rzeczywistą skalę negatywnych oddziaływań elektrowni.
więcejPodczas panelu "Energetyka a węgiel - jaka przyszłość" na Kongresie Energetycznym we Wrocławiu dr inż. Wojciech Myślecki, przewodniczący zespołu nowoczesnych technologii wytwarzania energii przy NCBR powiedział, że budowa bloku 1000 MW w Ostrołęce jest dużym błędem.
więcejSerdecznie zapraszamy na konferencję pt.: "Zagrożenia społeczne i środowiskowe związane z budową i funkcjonowaniem elektrowni węglowej Ostrołęka C". Będzie to pierwsza debata od czasu powstania planów tej inwestycji, pokazująca rzeczywistą skalę negatywnych oddziaływań elektrowni. O społecznych i przyrodniczych skutkach inwestycji opowiedzą eksperci i praktycy w dziedzinie transformacji energetycznej, ochrony zdrowia oraz oddziaływań elektrowni węglowych na środowisko.
więcej