Wczytywanie...

Elektrownia Ostróda C to nie jedyny projekt węglowy w Polsce, który ma kłopoty.

Budowa Elektrowni Czeczott w miejscowości Wola w województwie śląskim miała ruszyć w 2016 roku. W 2015 roku Kompania Węglowa ogłosiła, że zawiesza wart 6 mld zł projekt i nie prowadzi w związku z nim żadnych prac. Decyzja była podyktowana warunkami finansowymi. Nie wykluczone, że wpłynęły na nią także protesty społeczeństwa.

Elektrownia Łęczna warta 3,5 mld zł miała stanąć w Starej Wsi w województwie lubelskim. Na budowę elektrowni w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie nie zgadzali się mieszkańcy i organizacje ekologiczne. Ostatecznie francuska firma Engie (GDF Suez) wycofała się z budowy, tłumacząc, że projekt jest nierentowany, a ryzyko związane z inwestycją w węgiel – coraz większe. Francuzi stawiają na produkcję energii z bardziej opłacanych, niż węgiel, odnawialnych źródeł energii.

FILM

Niewygodna prawda o węglu, rozmowa z dr. Michałem Wilczyńskim

Zasoby operatywne węgla kamiennego w Polsce kurczą się w tak zastraszającym tempie, że około roku 2040 nie będzie złóż możliwych do wykorzystania – mówi dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju, autor publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Zmierzch węgla kamiennego w Polsce".

FILM

Muszą zostać w Ziemi

Paliwa kopalne służyły nam długo, ale najwyższy czas zostawić je tam, gdzie ich miejsce – w ziemi. Nie pozwól puścić swojej przyszłości z dymem. Wspieraj rozwój świata bez paliw kopalnych i dołącz do milionów ludzi, którzy wspólnie budują bezwęglową przyszłość.