Wczytywanie...

5 największych firm energetycznych Europy kontrolujących 60% rynku straciło w latach 2008-2013 ponad 100 mld euro. Są wśród nich RWE, E.ON i Engie (GDF Suez), które dotąd bazowały na spalaniu węgla. Teraz zmieniły zdanie.

Niemiecki gigant energetyczny E.ON kończy z projektami opartymi na paliwach kopalnych i atomie. Firma skupi się całkowicie na rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Engie – francuska firma, która miała wybudować w Polsce Elektrownię Łęczna, w 2015 roku wycofała się z projektu. Francuzi przerzucają się na inwestycje w OZE, które są bardziej opłacalne niż węgiel.

Łagodne zimy, spadek cen węgla i tendencje konsumenckie do oszczędzania energii uderzyły też w korporację RWE. W odpowiedzi na złe warunki finansowe firma postanowiła do 2017 roku odłączyć elektrownie na paliwa konwencjonalne, produkujące łącznie 9 000 MW.

Szwedzki Vattenfall pozbywa się niemieckich elektrowni i kopalni węgla.

Polenergia – właściciel Elektrowni Północ – w 2014 roku zapowiedziała, że skupi się na inwestycjach opartych na elektrowniach wiatrowych i gazie. Projekty bazujące na węglu spadły z listy priorytetów firmy jako najmniej opłacalne.

FILM

Niewygodna prawda o węglu, rozmowa z dr. Michałem Wilczyńskim

Zasoby operatywne węgla kamiennego w Polsce kurczą się w tak zastraszającym tempie, że około roku 2040 nie będzie złóż możliwych do wykorzystania – mówi dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju, autor publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Zmierzch węgla kamiennego w Polsce".

FILM

Muszą zostać w Ziemi

Paliwa kopalne służyły nam długo, ale najwyższy czas zostawić je tam, gdzie ich miejsce – w ziemi. Nie pozwól puścić swojej przyszłości z dymem. Wspieraj rozwój świata bez paliw kopalnych i dołącz do milionów ludzi, którzy wspólnie budują bezwęglową przyszłość.